Labioplasti (Genital Estetiği) Ameliyatı Nedir? 

Kadınlarda, genç veya yaşlı demeden, cinsel organın görünümünün, normalden farklı olduğunu bilmek, kadınların cinsel yaşamında özgüven eksikliğine sebep olabilir. İç dudakların büyüklüğü, rengi, şekli, bu bölgede estetik görünüm problemleri oluşturabilir. Küçük dudakların sarkması, gevşemesi, şekil bozulması durumlarında, Labioplasti ameliyatları gerçekleştirilebilir.

Peki kimler bu operasyonu yaptırabilir:

  • Bu operasyon,  hamile kalmaya engel değildir. 
  • Kızlık zarına zarar vermez. 
  • Kadınların orgazmına engel değildir. 

Labioplasti, kadında labium minus olarak adlandırılan vajina girişindeki küçük dudaklara uygulanan düzeltme, estetik ameliyatlardır. Günümüzde bir çok kadın küçük dudaklardaki sarkma veya asimetri şikayeti ile jinekologlara başvurmaktadırlar. Labioplasti; hem genital görüntünün iyileştirilmesiyle özgüven ve cinsel istek artışı için hem de sık sık genital enfeksiyon şikayeti olan kadınlara, hekimin uygun görmesi halinde uygulanabilir.

Lazer Labioplastinin Avantajı 

Daha hızlı uygulanması ve sonrasında iyileşme süresinin daha kısa olmasıdır. Lazer Labioplastinin en büyük avantajı ise dikiş kullanılmadığı için, yara izinin hemen hemen hiç olmamasıdır. 

Lazer Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci Nedir? 

72 saat sonra normal hayata dönülebilir. Dikiş alma süreci yoktur. İlk 24-48 saatte aralıklı buz uygulaması ağrı ve şişliği azaltır. Tek dikkat edilmesi gereken konu 1 ay cinsel ilişkiye girilmemesidir.  

Lazer Labioplasti Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır? 

Cerrahi sonrasında en önemli konu hijyen kurallarına dikkat etmektir. 

Lazer Labioplasti Sonrası Ağrı , Sancı Olur mu ve Ne Kadar Sürer? 

İşlem sonrası ilk 24 saatte bir miktar ağrı sancı olabilir. Ancak bu semptomlar ağızdan alınacak ağrı kesiciler ile kolayca kontrol altına alınabilir. 

Lazer Labioplasti Sonrası Ne Zaman Cinsel Hayata Geri Dönülebilir? 

Lazer Labioplastiden ortalama dört ile altı hafta sonra cinsel hayata geri dönülebilir. Operasyondan sonra kişiler, 2 saat sonra taburcu olmaktadırlar. Lokal anestezi veya sedasyon ile gerçekleştirilir. Genital bölge konusunda profesyonelliği olan plastik cerrahlar tarafından bu ameliyat yaptırılmalıdır. 

İç Dudak Sarkması 

Kadınlar iç dudak sarkması neden olur sorusunun yanıtını da merak edebiliyor. Bu durum pek çok farklı unsura bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genetik faktörlerinde iç dudaklarda sarkık bir görünüm oluşmasının nedenleri arasında yer aldığını belirtebiliriz. Kadınlarda iç dudaklarda sarkık bir görünüm oluşmasının en yaygın nedenleri şöyledir: 

  • Daha önce vajinal doğum yapmış olmak 
  • Çok zayıf olmak 
  • Sıklıkla kilo alıp vermek 
  • Düzenli cinsel ilişki 
  • Travmatik nedenler 
  • Doğum yırtıkları 

İç dudaklara daha düzgün bir görünüm kazandırmak için uygulanan bu ameliyattan dileyen herkes faydalanabiliyor. Hangi nedenle iç dudak sarkması sorunu yaşadığınızın hiçbir önemi yok. Zorlu vajinal doğumlar ya da sık kilo alıp verme nedeniyle bu dokularda sarkma meydana geldiğinde yapmanız gereken sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşerek konuyla ilgili bilgi vermenizdir. Bu sayede gerekli muayeneler yapılabilir ve en kısa sürede vajina estetiği ameliyatı planlaması doktorunuz tarafından gerçekleştirilir. 

İç Dudak Sarkması Ameliyatı Sonrası His Kaybı Olur mu? 

Kadınların labioplasti ameliyatı konusunda en sık sordukları sorulardan biri de his kaybı ile ilgilidir. Bu ameliyatta his kaybının olması mümkün değildir. Çünkü ameliyat sonrasında his kaybının olması için operasyonda klitoris üzerindeki dokuya müdahale edilmiş olması gerekiyor. 

Oysa bu operasyonda klitorise ya da üzerindeki katlantılı dokuya hiçbir şekilde müdahale edilmez. Sadece iç dudaklardaki sarkık görünüme neden olan fazla doku kesilerek çıkarılır. Aynı zamanda iç dudaklarda asimetrik bir görünüm varsa bu görüntü de düzeltilir. Dolayısıyla his kaybının olması da teknik olarak mümkün değildir. 

Labioplasti Kimler İçin Uygundur? 

İç dudaklarda sarkma ya da büyüklük olmasından şikayet eden her kadın için labioplasti ameliyatı uygundur. Ancak öncelikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde cerrahi operasyonların sakıncalı olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Bu nedenle ameliyattan faydalanmak için doğum sonrasında emzirme döneminin de geride kalmasını beklemenizde fayda olacak. Bununla birlikte ameliyata engel bir sağlık sorununun bulunmuyor olması da dikkat etmeniz gereken unsurlar arasında yer alıyor. Elbette dudak küçültme ameliyatı fiyatı araştırması yaparken yaş faktörü de karşınıza çıkar. 18 yaşından önce bu ameliyatın yapılması önerilmez. Genetik faktörlere bağlı olarak iç dudaklarda sarkıklık ya da büyüklük doğuştan da olabiliyor ve genç kızlarda bu durum rahatsızlık verici olabiliyor. Bu durumda 18 yaşından sonra ameliyat planlamasının yapılması çok daha doğru olacaktır. 

İç dudak sarkması ve büyüklüğü kadınlarda psikolojik sıkıntıların yanı sıra fizyolojik anlamda da çeşitli sıkıntılara yol açabiliyor. Dar kıyafet giyememe, tatillerde mayo ya da bikini üzerine mutlaka pareo sarma ihtiyacı duyma gibi çeşitli sıkıntılar kadınların günlük hayatını ciddi seviyede zorlaştırabiliyor. Aynı zamanda iç dudakların büyük olması vajinal akıntıda da ciddi bir arışa yol açabiliyor. Bu durum beraberinde vajinal floranın bozulması gibi durumları da getirebiliyor. 

İç çamaşır ile sürekli olarak temas halinde olması, sürtünme gibi nedenler iç dudak dokularında tahrişe neden olabiliyor. İşte bu nedenle labioplasti ameliyatı sadece estetik